Спортивне душпастирство кам’янець-подільської дієцезії
м. Кам’янець-Подільський 32300, вул. Францисканська 2
+38 096 319 11 60
Св. Йоан Боско

Наш покровитель св. Йоан Боско народився 16 серпня 1815 року в маленькому селі Кастельнуово д’Асті в королівстві П’ємонт на півночі Італії. Усе своє життя він присвятив для служіння бідним хлопцям із Турину. Товариство, яке він створив, сьогодні поширилося по усьому світі. Отців салезіанів знають передусім за те, що вони присвячують свою працю молоді.
Сьогодні приклад його життя захоплює і нас. Тому отець Боско став одним із наших покровителів. Його праця і посвята для юнаків стала справжнім взірцем гідним для наслідування.

 

Цікаві факти з життя о. Дона Боско

• Дон Боско народився, коли після Французької революції пройшло тридцять років. ХVІІІ ст. – це час «Просвітництва», віра тоді піддавалася насмішкам та критиці. Це період обожествлення розуму, а все інше відкидалося як забобони. Також початок індустріалізації, руху за визволення Італії, революції, атеїзму та боротьби з Церквою.
 
• Під час навчання в школі для того, щоб заробити, а також повеселитися Йоан був пастухом, фокусником, акробатом, кравцем, ковалем, барменом, розносив булочки, вів рахунок в більярді, грав на органі та складав пісні.
 
Сон який Дон Боско запам’ятав на все життя, приснився коли йому було 9 років. «В дворі я побачив багато хлопців, які гралися і говорили погані слова. Почувши лайку, я кинувся до них з кулаками, щоб їх заспокоїти. Тут я побачив Чоловіка гарного вигляду, я не міг на Нього дивитися, бо Його обличчя сяяло. Він покликав мене по імені і промовив: “Не силою, а любов’ю тобі треба буде здобувати друзів. Почни зараз, розкажи їх проте яким небезпечним є гріх і прекрасною чеснота …”».
 
Епідемія. 1854 р. в Турині почалася епідемія холери. В день Матері Божої Сніжної молодий священик разом зі своїми хлопцями (Дон Боско був душпастирем безпритульних підлітків) починає служити хворим: «Якщо ви довіритися Божій благодаті і невчинете смертного гріха – не помрете». Хлопці діляться на кільки груп: одні доглядають за хворими в лазаретах і домах, інші на вулицях. З серпня до листопада в місті захворіло 2500 людей, загинуло 1400. Жоден підліток св. Йоана не помер.
 
В час коли святий не мав підтримки, він виконував сам домашню роботу: куховарив, накривав на стіл, підмітав підлогу, рубав дрова, зашивав сорочки, білизну, рушники, коли вони рвалися. «Здається – це втрата часу, але тут я знайшов можливість допомагати хлопцям жити по-християнському. Коли я роздавав хліб, або колотив суп, я міг сказати тепле слово, або дати пораду».
 
Трохи цифр і фактів. В 1847 р. в ораторій приходило сотні хлопців, деякі з них посилилися жити з Доном Боско і його мамою тому що їм просто нікуди було йти. В кінці року таких було – шість, 1852 р. – тридцять п’ять, 1854 р. – сто п’ятнадцять, 1860 р. – чотириста шістдесят, 1862 р. – шістсот, поки їх число недотягнуло максимум – вісімсот юнаків. Протягом життя священик заснував: вечірню школу для підлітків, спілку допомоги працівників, майстерню з виготовлення взуття і одягу, столярню, типографію, кузню, два гуртки інструментальної та вокальної музики. Святий Йоан написав підручник з історії Церкви, історії Італії, 50 оповідань виховного характеру. В 1888 р. вийшло 115-те видання його книги про виховання підлітків.
 
• За 125 років існування італійської нації з селезіанських ораторіїв вийшло мільйони людей в прямому значені цього слова.
 
Дон Боско сповідав і причащав своїх хлопців, але це не було для них обов’язком на відмінно від усіх виховних закладів того часу. Він говорив, що не потрібно їх постійно вмовляти, лише підбадьорювати. Святий показував, що без миру серця вони не будуть по-справжньому щасливими: «Тільки Бог – господар серця. Ми нічого не зробимо поки Він не дасть нам ключі від їх сердець».
 
Розум, релігія і любов – потрійний принцип виховання Дона Боско. «потрібно не лише любити підлітків, потрібно, щоб вони знали, що їх люблять». Вчитель – це батько, порадник і друг.
 

Молитва молоді до святого Йоана Боско

 
О святий Йоане Боско, приятелю і батьку молоді, я прошу Твого заступництва.
Дітям та молоді, що тебе оточували, ти часто говорив: «Достатньо, що ви молоді, щоб я вас сильно любив!» Отче Боско, також і я молодий(а) і знаходжуся серед багатьох небезпек; тому я довіряюся повністю тобі: провадь мною, просвічуй мене і оберігай мене в кожній миті, щоб я уникав(ла) все те, що є образою Бога та шукання людської слави, і розвиваючи мою віру зростав в надії і в милосердній любові за прикладом Твого святого учня Домініка Савіо та став вірним учнем Ісуса Христа і його Євангелія.
 
Амінь